Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Bitkiler Alemi
 | 
Bilgi Dünyası

Susuzluğa Dayanıklı Bitkiler (Nehir AKIN)


Kurak bölgelerde yaşayan pek çok bitki, su depolama özelliğine sahiptir. Her bitki suyu farklı bölümlerinde depolar. Bu bitkiler, susuzluğa dayanıklı şekilde yaratılmışlardır. Amerikan cüce sedir ağacı Peucephyllum ve geceleri az miktarda nem alıp aşırı kurak hallerde dahi yeşil kalabilen Capparis spinosa bitkisi, susuzluğa tamamen dayanabilenlerdendir.
Pek çok ağaç ve çalı da kuraklığa dayanıklı özelliklerde yaratılmış yapraklardan oluşurlar. Örneğin bazıları iğne veya buket şeklinde küçük yapraklara sahiptirler. Bu yapıları sayesinde güneşin sıcaklığına maruz kalan yüzeyleri daha azdır. Bazı kısa ömürlü bitkilerin yapraklarının sadece bir kenarında -genellikle üst kenarında- gözenekler bulunur. Bu gözenekler sayesinde rüzgârın yoğun olduğu hava koşullarında buharlaşma ile su kaybı önlenmiş olur. Bazı yaprakların her iki kısmında da bu gözeneklerden bulunur. Özellikle havada sis olduğu zamanlarda bu gözenekler ile havadan nem alınır.
Manzanita bitkisi gibi bazı bitkilerin yaprakları da dik duracak şekilde yaratılmışlardır. Bu özel yaratılış sayesinde yüzey kısımları Güneş’e daha az maruz kaldığı için, daha az su kaybetmeleri sağlanmıştır.
Kaktüs gibi yapraksız bitkilerden olan Paloverde de fotosentez işlemini gövdesi ile yapar. Çöl ortamında çok sayıda yaprağa sahip olmak, daha çok suyun buharlaşması anlamına gelir. Bu nedenle Allah bu bitkileri, çöl ortamına dayanıklı olabilmelerini sağlayan farklı özelliklerle yaratmıştır. Tüm çöl bitkilerinin, çöl sıcağına karşı aldığı benzersiz önlemleri vardır. Bütün bitkilere sahip oldukları bilgiyi veren, bulunduğu ortama uygun bir şekilde ve muhteşem özelliklerle yaratan alemlerin Rabbi olan Allah’tır.

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 2535
 

2018 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.