Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Eğitim Haberleri
 | 
HerÇocuk Haberleri

Matematiğe farklı bir bakış açısı getiren "gezici tır"


 

Matematiğe farklı bir bakış açısı getiren "gezici tır"


 

Matematiği çocuklara sevdirmek amacıyla yola çıkan Tales Matematik Müzesi Gezici Tırı, Türkiye'nin farklı bölgelerini dolaşarak öğrencilere farklı bir matematik deneyimi yaşatıyor.Matematik Müzesi Gezici Tırı, matematiği soyut bir kavram olmaktan çıkarıp elle dokunulur, gözle görülür bir hale getirmeyi hedefliyor.


 

İmkansız üçgenden Leonardo da Vinci'nin köprüsüne, dört renk problemden topolojik düğümlere, Pisagor teoreminden ünlü matematikçi John Nash'ın oyun teorisi ve Mimar Sinan'ın yapılarındaki sırlara varıncaya kadar çok farklı konular, hikayeler eşliğinde farklı yöntemlerle anlatılıyor.


 

Türkiye'nin bazı bölgelerini ziyaret eden gezici tır, 8-14 yaşlarındaki öğrencilerin matematiği keşfederek öğrenmesi ve atölye çalışmaları ile öğrendiklerini eğlenerek pekiştirmesini amaçlıyor.

 


Matematiksel oyunlar, uygulamalı laboratuvar destekli eğitim...


 

Günlük hayattaki matematik uygulamalarının yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun istasyonları da barındıran gezici tır, Kayseri'de Bilim Merkezi öğrencileriyle bir araya geldi.


 

Müzede görev yapan matematik öğretmeni Ecem Güder, hayal gücü yardımıyla matematiksel algıyı artırıcı eğitim vererek ilkokul 3. sınıf ve üzeri öğrencilere hitap ettiklerini söyledi.


 

İlkokul grubuna atölye çalışmalarıyla ve matematiksel oyunlarla hitap ederken, yüksek matematik grubu için uygulamalı laboratuvar destekli eğitim verdiklerini anlatan Güder, müzenin 2015 yılında Aydın'da Alp Ayaydın ve Metin Akyol tarafından kurulduğunu hatırlattı.

 


Matematiğe farklı bir bakış açısı getiriyor


 

Tales Matematik Müzesi ziyaretçileri hakkında bilgi veren Güder, şöyle konuştu:


 

"2015 yılından bu tarafa müzemizde ağırladığımız devamlı süreli okullarımız mevcut. Bize bu okullardan çok fazla olumlu dönüş var. Öğrencilerin matematiğe bakış açısının değiştiğini, artık matematiğin korkulan bir ders olmadığını söylüyorlar. Proje başladığından bugüne kadar 9 il gezdik. Geriye 6 ilimiz daha kaldı. Proje tamamen bittiğinde 15 ili gezmiş olacağız. Türkiye'deki devlet okullarında ya da dezavantajlı bölgelerde okuyan çocuklara matematiği sevdirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza matematiğe karşı farklı bir bakış açısı kazandırmaya çalışıyoruz."

 


Müzede bir anı defteri olduğunu belirten Güder, "Müzemizi gezen birçok öğrenci matematiğin korkulan bir ders olmadığından bahsediyor. Öğrenciler buraya geldiklerinde test çözeceklerini düşündüler ancak buradaki materyalleri görünce fikirleri ve bakış açıları tamamen değişti" dedi.


 

Kaynak: trthaber.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 105
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.