Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Eğitim Haberleri
 | 
HerÇocuk Haberleri

Beton zemin üzerinde, sobasız sınıflarda ders yapıyorlar


 

Beton zemin üzerinde, sobasız sınıflarda ders yapıyorlar


 

İdlib'de okulları saldırılarda yıkılan çocuklar, onarımı süren okullarda, sobasız, sırasız, penceresiz sınıflarında ders yapıyor.


 

Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından itibaren Beşşar Esed rejimi ile destekçilerinin kara ve hava saldırılarında yüzlerce okul zarar gördü.


 

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Eğitim Bakanlığından alınan bilgiye göre, İdlib genelinde bin 148 okulun yüzde 80'inden fazlası tadilat veya yeniden inşa edilmeyi bekliyor.


 

Eğitimlerini yarıda bırakmak istemeyen İdlibli öğrenciler, soğuk sınıflara aldırmadan derslerine devam ediyor.


 

Yıkık ya da onarımı süren okullarda, beton zemin üzerinde ders gören öğrenciler, soba, yakacak ya da sıraların dahi olmadığı sınıflarda eğitim alıyor.


 

Öğretmenler gönüllü eğitim veriyor


 

Bitye İlkokulunda öğrenciler beton üzerindeki halılara oturarak ders yapıyor.


 

Salkin ilçesindeki okulda, Esed rejiminin uyguladığı zorunlu göçlerle Doğu Guta ve Hama'dan gelen çocuklar eğitim görüyor.

 


Okul Müdürü Ahmet Ali, öğretmenlerin tamamen gönüllü olarak, ücretsiz ve imkansızlıklar içinde eğitim verdiğini söyledi.


 

Ali, "Okulumuz yedi odadan oluşuyor. Altısı sınıf, birisi de öğretmenler odası. Birinci sınıftan 6. sınıfa kadar ders veriliyor. Okulda 6 gönüllü öğretmen 110 öğrenciye gönüllü olarak, karşılıksız şekilde eğitim veriyor" dedi.


 

"Kitap, okul sıraları ve soba lazım"


 

İlkokul öğretmeni Muhammed El Ahmet de, "Bitye okulunun durumu vahimdir. Öğrenciler yerde oturuyor. Çocukların kitaplarını diğer okullardan temin etmeye çalışıyoruz. Sınıflarda okul sıraları yok, soba yok. Okulun çatısı su sızdırıyor" diye konuştu.

 


Öğretmenlerin maaş almadan çalıştığını belirten El Ahmet, şöyle konuştu:


 

"Hiç destek almıyoruz. Okulda tuvalet yok. Bir öğrenci lavaboya çıkmak istiyorsa kamptaki evine gitmesi gerekir. Oyun parkı yok. Okulun avlusu duvarsız."


 

6. sınıf öğrencisi Doğu Gutalı Eymen Mustafa ise, "Biz yerlere oturuyoruz. Çok soğuk. Sadece halı var. Isınmıyoruz. Bize kitap, okul sıraları ve soba lazım" dedi.


 

3. sınıf öğrencisi Aliye Şami de kış geldiğini ve okulda çok üşüdüğünü anlattı.


 

Kaynak: trthaber.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 84
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.