"Sinema otobüsü" Kumru'da çocuklarla buluştu


 

"Sinema otobüsü" Kumru'da çocuklarla buluştu


 

Ordu'nun sineması bulunmayan Kumru ilçesinde çocuklar ayaklarına gelen "sinema otobüsü"nde film seyretmenin keyfini yaşıyor.


 

Kumru Belediyesi tarafından 40 mahalleli ilçede sinema olmadığı için uzun yıllar yolcu taşıyan bir otobüsün, sinema ortamını oluşturacak şekilde düzenlenmesi için karar alındı.

 


Belediye tarafından otobüsün koltuk ve perdeleri yenilenirken, ekran ve ses sistemi de yerleştirilerek dış cephesine çeşitli filmlerin afişleri giydirildi.


 

"Sinema otobüsü" adı verilen araç, okullara giderek, büyük çoğunluğu hiç sinemaya gitmemiş çocukların güzel bir anı yaşaması için kullanılmaya başlandı.


 

Otobüs, Erikçeli İlk ve Ortaokulunda öğrenim gören öğrencilerle buluştu. Okul bahçesinde park eden sinema otobüsü alkışlarla karşılayan öğrenciler, kadınlar tarafından hazırlanan ikramlar eşliğinde animasyon film izledi.


 

Kumru Belediye Başkanı Günan Murat Hatipoğlu da okula gelerek çocukların heyecanını paylaştı. Başkan Hatipoğlu, ilçede sinema olmadığı için vatandaşların bu kültürden uzak olduğunu belirtti.

 


"Ciddi bir maliyeti olmadı"


 

Hatipoğlu, projede çok ciddi masrafları olmadığını belirterek, şunları söyledi:


 

"Bu otobüsümüz verimli kullanım ömrünü tamamlamıştı. Dolayısıyla ulaşımdan çok neye hizmet edebilir noktasında düşündük, sonra aklımıza bu fikir geldi. İçerideki koltuk yapısını, ses sistemlerini, sinema oluşabilmesi için ekran yapısı gibi unsurları uygun bir hale getirdik. İlçe belediyemize çok ciddi bir maliyeti olmadı. Belediyemizin imkanlarıyla bu işleri çözdük ve gerçekten sinema ortamı oluşturacak bir yapıyı elde ettik."

 


Bazı mahallelerin ilçeye uzak mesafede olduğundan bahseden Hatipoğlu, "Sabit bir sinemamız olsa, bizim 17 kilometre, 30 kilometre uzaklıkta köylerimiz var, o çocukları belki her zaman ilçe merkezine taşımak mümkün olmayacaktı. Ama biz rahatlıkla o mahallelerimize, köylerimize ulaşıp oradaki çocuklarımıza sinema sunumu yapabiliyoruz. Onlar da çok hoşnut kalıyorlar. Bu 4 ay önce oluşturduğumuz bir proje ve gösterimlere devam ediyoruz. Çocuklarımızın bu mutluluğunu görünce de 'Allah'a şükürler olsun, güzel bir iş yapmışız' diyoruz" dedi.

 


"Sinema öğrencilerimizin ayağına geldi"


 

AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Aynur Demir de projeye katkı verdiklerini, çocukların sinema ortamını yaşabilmeleri için meyve suyu, kek ve patlamış mısır ikramı yaptıklarını anlattı.

 


Okul müdürü Murat Saygı ise sinemaya hiç gitmemiş öğrencilerinin olduğunu belirterek, "Sinema öğrencilerimizin ayağına geldi. Özellikle okulumuzun bahçesine geldi ve sanırım birkaç gün daha burada kalacak. Bu etkinlikten istifade etmeyen öğrencimiz de kalmayacak. Bu imkanı sundukları için teşekkür ediyoruz" dedi.


 

Kaynak: trthaber.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 107
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.