Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
İlginç Haberler
 | 
HerÇocuk Haberleri

Ünlü illüzyonist 46 yıldır şapkasından tavşan çıkartıyor


 

Ünlü illüzyonist 46 yıldır şapkasından tavşan çıkartıyor


 

Türkiye'nin önemli illüzyonistlerinden 61 yaşındaki Sermet Erkin, 46 yıldır çocukları eğlendirmek için sahnede hünerlerini sergiliyor.


 

Çocukluk döneminde ünlü illüzyonist Zati Sungur'dan etkilenerek bu sanatı yapmaya başladı.


 

Sermet Erkin 46 yıldır sahnede gösterilerini sunuyor.

 


El çabukluğu ve göz yanılması


 

Türkiye'nin dört bir yanında ve farklı ülkelerde hünerlerini sergileyerek dünyada adını duyuran 61 yaşındaki Erkin, sanat hayatında 46'ncı yılı tamamlamanın heyecanını yaşıyor.


 

Sermet Erkin, yaptığı işi, el çabukluğunu birtakım aletlerle birleştirerek göz yanılması sağlayan sahne sanatı olarak adlandırdı. Erkin şunları söyledi:


 

"İllüzyona başlama sebebim İstanbul'a gelişimiz. Taşındığımız ev Zati Sungur'a aitti. Zati Sungur dünya illüzyon tarihinin gördüğü, Türkiye'nin yetiştirdiği ilk uluslararası illüzyon sanatçısı. David Copperfield nasılsa Zati Sungur da öyle ünlü birisi. Üç katlı evde onunla aynı hayatı paylaşıyorduk. Ördekler, tavşanlar, uçan kızlar, çeşitli aletler ve çeşitli illüzyon kutuları olan o dünyanın içerisinde yetiştim. Daha sonra tiyatroya başladım. Sadece 'Boş mudur? Dolu mudur? Hokus pokus' demiyorum. Bunu bir oyun içerisinde, aksiyon içerisinde gösteriyorum. Ben Kavuklu oluyorum, çocukların hepsi Pişekar oluyor. Türkiye'nin bütün illerini gezdim. Bulgaristan, İngiltere, Avusturya, Macaristan, Belçika, Hollanda, Finlandiya, İsrail, Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Amerika gibi ülkelerde sahne aldım. Krallara, kraliçelere, cumhurbaşkanına, işçilere de gösteri yaptım. Cezaevinde de gösteri yaptım. Benim için seyircinin Ahmet, Mehmet olması, bilgili, görgülü olması önemli değil. Herkesi eğlendirmeye çalışıyorum. Ben seyirciye oynarım."


 

"Sahneye para için çıkmıyorum"


 

Gösterilerini sergilemekten mutlu olduğunu ve sahneye para için çıkmadığını anlatan Erkin, gücünün yettiği kadar sahnede kalmak istediğini söyledi.

 


Sermet Erkin, illüzyon ve koleksiyona yatırım yaptığını, Türkiye'nin en büyük tiyatro piyes koleksiyonuna sahip olduğunu belirtti.


 

Kaynak: trthaber.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 113
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.