Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Eğitim Haberleri
 | 
HerÇocuk Haberleri

"Van'ı Boyayarak Öğreniyorum" projesiyle öğrencilere tarihi yerler tanıtılıyor


 

"Van'ı Boyayarak Öğreniyorum" projesiyle öğrencilere tarihi yerler tanıtılıyorVan'da hayata geçirilen projeyle öğrenciler, tarihi ve turistik yerlerin resimlerini boyayarak yaşadıkları kenti daha fazla tanıma imkanı buluyor.İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan İpekyolu Belediyesi, yaptığı çalışmalarla ilçenin çehresini değiştirmenin yanı sıra eğitim alanında da örnek projeleri hayata geçiriyor.

 


Belediye, Çalımlı Yeni Çavuş Mezrası İlkokulunda okul öncesi öğretmenliği yapan Canan Özdemir'in önerisi üzerine "Van'ı Boyayarak Öğreniyorum" projesini başlattı.


 

Proje kapsamında basılan kitapçıklarda, boyanmaya hazır şekilde kentin tarihi ve turistik yerlerinin resimleri ile tanıtıcı bilgiler yer alıyor.


 

Belediyenin dağıttığı kitapçıkları alan öğrenciler, boyadıkları resimler ve okudukları bilgiler sayesinde yaşadıkları kenti daha iyi tanıma fırsatı buluyor.


 

"Güzel ve anlamlı bir eser ortaya çıktı"


 

İpekyolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ercan Karahan, okullarla iş birliğiyle çalıştıklarını söyledi.

 


Çalımlı Yeni Çavuş Mezrası İlkokulunun geri dönüşüm projesi kapsamında başarılı çalışmalar yaptığını dile getiren Karahan, bu okulda görevli Canan öğretmenin kendilerine bir proje önerisiyle geldiğini anlattı.


 

Bunun üzerine "Van'ı Boyayarak Öğreniyorum" projesini hayata geçirdiklerini belirten Karahan, şöyle konuştu:


 

"Canan öğretmen, daha önce Manisa Soma'da yapılan bir projeyi Van'da da uygulamak istediğini söyledi. Bu fikir bizim çok hoşumuza gitti. Kendisiyle hemen bu konuda diyaloğumuzu sıkılaştırıp kitabı olgunlaştırdık. Güzel ve anlamlı bir eser ortaya çıktı. Biz bu eseri ilçemizde bütün okullara dağıttık. Bu şekilde hem öğrencilerimizin çevre konusunda duyarlılığını arttıracağız hem de Van'ı boyayarak öğrenmelerine ortam hazırlayacağız."


 

"Van'a özgü değerlere yer vermeye çalıştık"


 

Öğretmen Canan Özdemir ise, projenin TÜBİTAK 46. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda coğrafya alanında Ege Bölge ikinciliği elde eden "Soma'yı Boyayarak Öğreniyorum" projesinin devamı olduğunu aktardı.


 

Bu projeyi Van'a uyarladıklarını anlatan Özdemir, şunları söyledi:


 

"Yaşam şekilleri açısından şehirler arasında ortak özellikler bulunmasına rağmen, şehirleri farklılaştıran bir takım tarihi, kültürel ve coğrafi özellikler bulunmakta. Kitapta Van'ın tarihi, kültürel ve coğrafi özellikleriyle, Van'a özgü değerlere yer vermeye çalıştık. Bu şekilde bu değerlerin bilinirliğini arttırarak öğrencilerin gezip göremediği yerleri kitapta görerek ve boyayarak daha eğlenceli ve öğrenir hale gelmesini sağladık. Proje ile farklı zeka türlerini kullanarak öğrenmenin daha kolay ve kalıcı hale geldiğini gözlemledik."


 

"Van'ı Boyayarak Öğreniyorum"


 

İçerisinde Van'ın konumu, nüfusu, iklimi, yer şekilleri, bitki örtüsü, tarım ürünleri, hayvancılık, ulaşım, madencilik, kayak merkezleri, flamingolar, inci kefali, ters lale, travertenler, Peribacaları (Vanadokya), Muradiye Şelalesi, Van kedisi, Süleyman Han Camii, Çarpanak Adası, Hüsrev Paşa Camii, Halime Hatun Kümbeti, Van Kalesi, Kızıl Kilise, Eski Ulu Cami, Şeytan Köprüsü, Van evleri, Hoşap Kalesi, Van Gölü, tandır ekmeği, Van kahvaltısı ve Geri Dönüşüm Sokağı gibi tarihi ve turistik yerler ile kentin coğrafik özellikleri, kültürel yapısını anlatan resim ve bilgilerin yer aldığı kitapçıktan ilk etapta 10 bin adet basıldığı ve bu sayının artırılacağı belirtildi.


Kaynak:trthaber.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 295
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.