"Gezen Sinema" binlerce çocuğu sinemayla tanıştıracak


 

"Gezen Sinema" binlerce çocuğu sinemayla tanıştıracak


 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın iş birliğinde hayata geçirilen "Çocuklar İçin Gezen Sinema", binlerce çocuğu sinemayla tanıştıracak.


 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı sinemaya erişimi kısıtlı olan binlerce çocuğun ayağına sinema getirecek. 


 

İstanbul Sancaktepe Belediyesi'nin destekleriyle, Trapezunta Film tarafından hazırlanan ve yaklaşık 6 ayda tamamlanacak proje kapsamında, 21 il 110 ilçede 625 gösterim yapılacak.


 

Çocuklara sosyalleşme alanı açması ve kişiliklerini pozitif yönde geliştirmesi amaçlanan proje, kurulumu bir tır üzerinde kısa sürede gerçekleştirilen mobil sinemada çocuk izleyicileri ağırlayacak.


 

Ekimde başlayarak Türkiye genelinde 6-17 yaş arasında 500 bin çocuğa ulaşması hedeflenen "Çocuklar İçin Gezen Sinema" kapsamında 5 farklı film beyazperdeye yansıyacak.


 

Projenin Sancaktepe Belediyesi önünde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, sinema salonu olmayan birçok ilçe ve kasaba bulunduğunu söyledi.


 

"Önemli bir kültür vazifesini yerine getirmiş olacak"


 

Sinema kültürünün yaşatılması adına güzel bir organizasyon hazırlandığını belirten Erdem, şunları kaydetti:


 

"Burada başlayan bu etkinlik Türkiye'yi gezecek ve 101 çocuk aynı anda, tırın içine kurulan bu sinema salonunda film izleme imkanı bulacak. Böylelikle 'Çocuklar İçin Gezen Sinema' sayesinde 100 binlerce çocuğa ulaşacağız. Türkiye genelinde sinemaya seyirci sağlayacak bu proje, önemli bir kültür vazifesini yerine getirmiş olacak. Farklı kültürel değerleri edebiyatın yanı sıra görsel olarak da sinema aracılığıyla sunmak gerekiyor."


 

Muhammet Çakıral'ın koordinatörlüğünü yürüttüğü projenin tanıtım toplantısına ilçedeki okullardan öğretmenler ve öğrenciler de katıldı.


 

Çocuklar, toplantının ardından etkinlik alanına getirilen "Gezen Sinema" tırında kısa bir film gösterimi izledi.


 

Kaynak: trthaber.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 284
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.