Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Helal Olsun!
 | 
HerÇocuk Haberleri

Alternatif enerjiyi robot cırcır böceğiyle anlatıyorlar


 

Alternatif enerjiyi robot cırcır böceğiyle anlatıyorlar


 

Kastamonu'da iki ortaokul öğrencisi, alternatif enerjinin önemini arkadaşlarına daha iyi anlatabilmek için güneş enerjisiyle çalışan "robot cırcır böceği" tasarladı.


 

Kastamonu'da Kuzeykent Ortaokulu 7. sınıf öğrencileri Barış Avşar ve Nail Maçgüler, teknoloji tasarım öğretmeni Rabia Uyanık öncülüğünde güneş paneliyle çalışan "robot cırcır böceği" geliştirdi. Yaklaşık 3 santimetre uzunluğunda, 2 santimetre genişliğinde plastikten yapılan "robot böceğin" sırtında mini bir güneş paneli var.


 

Robot cırcır böceği, güneş enerjisi aldığında titremeye başlıyor.


 

Barış Avşar, teknoloji tasarım dersinde alternatif enerji kaynakları hakkında aldıkları bilginin kendilerini çok etkilediğini söyledi.


 

Alternatif enerji kaynaklarını arkadaşlarına daha iyi anlatmak istediklerini belirten Avşar, bu kapsamda güneş enerjisiyle çalışan cırcır böceğinin dikkat çekeceğini düşündüklerini anlattı.


 

 "Kimi evinde, kimisi iş yerinde, bir başkası okulda kullanıyor. Türkiye'de neden bu sistemler yoğun olarak kullanılmasın diye düşündük. Büyükler bu enerjilerin farkındalar. Biz küçüklerin de bu enerjilerin farkına varıp daha fazla hassasiyet göstererek ileride kullanmamız gerekiyor. Alternatif enerji kullanımını kolayca anlatabileceğimiz bir proje bizimkisi." 


 

Çalışkan cırcır böceği


 

Cırcır böceklerinin tembelliğiyle tanındığına dikkat çeken Avşar, "Bizim robot böceğimiz güneş enerjisini gördüğü anda çalıştığı için 'Çalışkan cırcır böceği' ismini verdik" dedi.


 

Maçgüler de, cırcır böceği tasarlamanın değişik bir proje olacağını düşündüklerini dile getirdi. 


 

"Çeşitli kaynaklardan araştırma yaptık. Önce kullanacağımız parçaları tedarik ettik. Güneş ışığı ile aktif hale gelen sistem, titremeye başlıyor. Bu sayede sistem gerçek bir cırcır böceği gibi hem ses çıkarıyor hem de titriyor."


 

Görenlerin kendilerine merakla ne olduğunu sorduğunu belirten Maçgüler,  "Titrediğini gören çocuklar yanımıza gelip nasıl yaptığımız hakkında bilgi alıyor. Bu sayede alternatif enerji kaynakları hakkında bilgi vererek amacımıza ulaşıyoruz" dedi.


 

Kaynak: trthaber.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 530
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.