Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Helal Olsun!
 | 
HerÇocuk Haberleri

Polisler, miniklere Hacivat ve Karagöz'le ulaşıyor


 

Polisler, miniklere Hacivat ve Karagöz'le ulaşıyor


 

Kayseri'de iki polis memuru, okul okul gezip canlandırdıkları Hacivat ve Karagöz'le çocuklara asayiş, trafik kuralları, polis imdat hattı gibi konularda mesajlar veriyor.Kayseri'de polis memurları Murat Kalpakçı ile Sümeyye Güler okul okul gezerek asayiş, trafik kuralları, çocukların kendilerini nasıl koruyabilecekleri gibi konuları işleyerek Hacivat ve Karagöz'ü öğrencilerle tanıştırıyor.


 

İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesinde görevli Kalpakçı ve Güler, unutulmaya yüz tutmuş Hacivat ve Karagöz'ü sadece perdeye taşımakla kalmayıp aynı zamanda oyunu gelecek nesillere aktarmanın da mücadelesini veriyor.


 

Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce hayata geçirilen ve polisler tarafından canlandırılan Hacivat ve Karagöz, çocuklardan ilgi görüyor.


 

Ramazan ayının başlamasıyla hayata geçirilen ve yıl boyu kent genelindeki okullarda sahnelenecek olan Hacivat ve Karagöz'ü canlandıran polis memurları Kalpakçı ve Güler de emniyet teşkilatı adına böyle bir projede yer alıp çocuklarla bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyor.


 

Polis memuru Kalpakçı yaptıkları işten büyük heyecan duyduğunu anlattı. 

 

 

"Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlarımızdan bir tanesi olan gölge oyununu yeniden canlandırmak, yeni nesillere aktarmak adına Kayseri Emniyet Müdürlüğü olarak böyle bir projeye imza atmaya karar verdik. Proje kapsamında ilk önce konuyla ilgili eğitimlerimizi aldık. Daha sonra şube müdürlüğü olarak arkadaşlarımızla birlikte Hacivat ile Karagöz arasındaki diyalogları polisin tanıtımına uyarladık. Polisin tanıtımı, bunun yanında basit trafik kuralları ve önlemlerini Hacivat-Karagöz diyalogları haline getirerek çocuklarımıza sunum hazırlıyoruz. İlk etapta çocuklarımız şaşırdı. Birçok çocuğumuz daha önce hiç izlememiş. Velilerden ve çocuklarımızdan çok güzel dönüşler oldu. Ramazan ayı olması münasebetiyle de proje kapsamında bu oyunu çocuklarımıza yeniden tanıtmayı, sevdirmeyi ve az önce bahsetmiş olduğum kuralları daha eğlenceli bir şekilde anlatmayı, öğretmeyi amaç edinmiş bulunuyoruz."


 

Çocukları eğlendirirken eğitmenin önemli olduğunu dile getiren Kalpakçı, "Her şeyden önce perde arkasında olmak çok güzel. Belki o an çocukları göremiyoruz ama perde arkasında verdiğimiz mesajların direkt onlara ulaştığını biz hissediyoruz. Bu da doyumsuz bir haz veriyor" dedi.


 

Şehit Cennet Yiğit İlkokulu 1. sınıf öğrencisi Özge Bayraktar da polislerin kendilerine Hacivat ve Karagöz oynattıklarını, bu oyunu çok sevdiğini ve komik bulduğunu söyledi.


 

Kaynak: trthaber.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 439
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.