Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
İlginç Haberler
 | 
HerÇocuk Haberleri

Gazi Orhan Bey Camii göçmen leyleklere yuva oluyor


 

Gazi Orhan Bey Camii göçmen leyleklere yuva oluyorBursa'daki Gazi Orhan Bey Camii'nin 29 metre yüksekliğindeki ana kubbesine yuva yapan ve 4 yumurtası olan bir çift leylek, görenleri şaşırtıyor.Bursa'nın Orhangazi ilçesindeki Gazi Orhan Bey Camii, 4 yumurtası olan bir çift leyleğe yuva oldu. Leyleklerden birisi yiyecek ararken diğeri yuvadaki 4 yumurtayı titizlikle koruyor.Gazi Orhan Bey Camii, 2000 yılında ibadete açıldı. Hizmete girdiğinden bu yana; 18 yıldır kubbesinde leylekleri ağırlıyor.

 

 

Her yıl bahar aylarında gelerek yuva yapan leylekler, yumurtalarından çıkan yavruları büyüttükten sonra sonbahara doğru daha sıcak bölgelere göçüyor.Caminin dört yarım kubbe üzerine inşa edilmiş, 14,5 metre boyundaki dört fil ayağına 8 çeyrek kubbeyle desteklenen 29 metre yüksekliğindeki ana kubbesinin bu yılki konukları ise, yumurtalarından çıkması durumunda 4 yavru büyütecek.Cami altında esnaflık yapan Halis Özen, her yıl caminin leyleklere ev sahipliği yaptığını ve leyleklerin gelmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.Esnaf Adem Yazıcı leylekleri yıllardır gördüklerini anlatarak, "Cami yapıldığından bu yana leylekler yuva yapıyor. Onlar gelince baharın geldiğini anlıyoruz. Onlar gelince huzur buluyoruz. Özellikle yavruları uçurmaya başladıkları anda leylekler kadar heyecan duyuyoruz" dedi.Kaynak: trthaber.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 994
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.