Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Haberiniz Olsun!
 | 
HerÇocuk Haberleri

4113 yaşındaki porsuk ağacı tescillendi


 

4113 yaşındaki porsuk ağacı tescillendi

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Zonguldak Alaplı'da tespit edilen ve dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olan 4113 yaşındaki porsuk ağacını, "anıt ağaç" olarak tescilledi.


 

19 Temmuz 2012 tarihli "Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik" ile doğal, uzun ömürlü, fiziksel yönleri ile kendi türünün alışılagelmiş özelliklerinin çok üzerinde boyutlara ulaşmış, kültürel olarak özel bir yere sahip anıt ağaçların tescillenmesi ve bakım çalışmalarını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor.


 

Söz konusu standartta anıt ağaçlar, kültürel ve boyutsal olmak üzere ikiye ayrılarak belirlendi.


 

Kültürel Anıt Ağaçlar için tarihi açıdan "tarihi bir olaya veya şahsiyete tanıklık etmesi", mistik açıdan "dini bir inanışla yöre halkınca yüceltilmiş olması", folklorik olarak ise "halkın gelenek ve göreneklerinin dönemsel de olsa civarında gerçekleştiği ya da yörede gerçekleşen üzücü veya sevindirici olaya tanıklık etmesi" gibi özellikler aranıyor. Bu değerlerden herhangi birisine sahip olan ağaçlar, "anıt ağaç" olarak tespit ediliyor.


 

Boyutsal anıt ağaç tespitinde ise "yaş, tepe çapı, gövde çapı, boy uzunluğu" gibi ağacı, kendi türünün standartları üzerinde boyutsal konuma taşıyan kriterler değerlendiriliyor.


 

2012'den bu yana 755 anıt ağaç tescillendi


 

Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2012'den bu yana 755 ağacı, anıt ağaç olarak tescil etti. Böylece Türkiye genelinde tescillenmiş anıt ağaç sayısı 8 bin 431'e ulaştı.


 

Bakanlık tarafından anıt ağaç olarak tescil edilen ağaçlar arasında Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Gümeli beldesindeki ormanlarda 2016'da tespit edilen 4 bin 113 yaşındaki porsuk (Taxus baccata) ağacı da yer aldı.


 

Bakanlık, dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olduğu açıklanan porsuk ağacını, 2 Nisan itibarıyla anıt ağaç olarak tescilledi.


 

Bakanlıkça tescillenen anıt ağaçlar arasında Mersin'in Mezitli ilçesindeki bin yaşındaki zeytin (Olea oleaster), Balıkesir'in Edremit ilçesindeki 900 yaşındaki Doğu Çınarı (Platanus orientalis) Uşak'ın Banaz ilçesindeki 800 yaşındaki karaçam (Pinus nigra) ve Antalya'nın Muratpaşa ilçesindeki 700 yaşındaki Doğu Çınarı (Platanus orientalis) da yer alıyor.


 

Ayrıca Bakanlık, tescil ettiği anıt ağaçların periyodik olarak bakım işlemlerini de yapıyor.


 

Kaynak: trthaber.com


Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 621
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.