Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Helal Olsun!
 | 
HerÇocuk Haberleri

'Su Kaşifi' projesiyle öğrenciler yağmur sularını toplayıp sebze yetiştirdi


 

'Su Kaşifi' projesiyle öğrenciler yağmur sularını toplayıp sebze yetiştirdi

 

 

Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki Faik Şahenk İlkokulu öğrencileri, "Su Kaşifi" projesi kapsamında yağmur suyuyla bahçede sebze yetiştirdi.

 

 

Darıca Faik Şahenk İlkokulu 2-C sınıfı öğretmeni Songül Sağdıç ve öğrencilerinin "Su Kaşifi" projesine Darıca Belediyesi de destek verdi. Okulun yağmur olukları tanka bağlandı. Tankta biriken sularla okulun bahçesinde maydanoz, soğan ve marul yetiştirildi.


 

Proje, dünyadaki 4 bin okul arasında 17'nci oldu


 

Proje, ülke genelindeki yarışmada 800 okul arasında 4'üncü, dünyadaki 4 bin okul arasında ise 17'nci oldu. Okulda düzenlenen törene Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.


 

Öğretmen Songül Sağdıç, amaçlarının su tasarrufunun önemini çocuklarla birlikte tüm dünyada farkındalık yaratarak anlatmak olduğunu ifade ederek, "Özellikle eğitimi, dört duvar arasından çıkarıp, çocuklarımızla birlikte bu kadar güzel bir çalışmaya öncü olmak, bunu da tüm Türkiye'ye duyurmak istedik" dedi.


 

Tankta biriktirdikleri suyla okul bahçesinde sebze yetiştirdiklerini anlatan öğrenciler ise, "Yağmur sularıyla yetiştirdiğimiz ürünlerden elde edilen gelirle, hastanenin onkoloji bölümünde tedavi gören hastalara bağışta bulunacağız" diye konuştu.


 

Kaymakam Ömer Karaman, susuz bir dünyanın düşünülmesinin bile mümkün olamayacağını, bu nedenle kaynakların çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, tasarruf konusunda oldukça dikkatli olunması gerektiğini, su tasarrufu konusunda hem ailelerin hem de öğretmenlerin çocukları bilinçlendirmesi gerektiğini söyledi. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ise, su konusunda her bireyin daha küçük yaşlarda bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti.


 

Konuşmaların ardından öğrenciler, suyun önemine dikkat çekmek için yazdıkları şarkıyı söyledi. Projeye destek amacıyla düzenlenen kermesten elde edilecek gelirle Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan bir su hayvanının evlat edinileceği, kalan kısmıyla da Mehmetçik Vakfı'na bağışta bulunulacağı belirtildi.


 

KAYNAK: trthaber.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 605
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.