Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Haberiniz Olsun!
 | 
HerÇocuk Haberleri

Dünya Haritası


 

Dünya Haritası

Dünyamızın tam olarak insanlığa resmedilmesi en büyük başarılardan biri olarak kabul görmektedir. Hava ve uzay fotoğrafları vasıtasıyla haritalardaki son beyaz lekeler, yani bilinmeyen noktalar da bundan sonra ortadan kalkmıştır. Lazer ışınlarıyla ölçme, tarayıcılarla saptama ve bilgisayarla harita çıkarma gibi modern teknikler haritacılık bölümünde devrimler yapmaktadır.


Yeryüzünde Yön Bulma


Her yana doğru kıvrık olan bir cismin ne başlangıcı olmaktadır. Ve bu durum son derece zor gelmektedir. Karşılık Dünya’nın, bir koordinat düzeneğinin geçmesine imkan sağlayacak iki sabit noktası vardır; şunlar Kuzey Kutbu ile Güney Kutbu’dur. Kutupların üzerinden Dünya’yı boyuna dolaştığı varsayılan çemberler olan boylam çizgileri (meridyenler) geçirilmiştir. Uluslararası bir antlaşma tarafından Londra yakınlarındaki Greenwich’te tespit edilen bir izlenim evinin üzerinden geride bıraktığımız boylam çizgisi sıfır ya da başlangıç meridyeni olarak kabul edilmiştir. Bundan evvelce her ülkenin sıfır noktası ayrıydı.


Bunun dışında yerküre, kutuplara teğet olan iki düzleme koşut bir dizi paralel çizgisiyle de (paralel) kesilmiştir. Burada Ekvator sıfır paralelini oluşturmuş, onun kuzeyinde ve güneyinde 0-90 derece arasında paraleller çizilmiştir.


Bir meridyenin tam olarak Dünya üzerinde dönüş yapmasının süresi 24 saatte gerçekleşir. Buna bağlı olarak 360 derece olan bir dönüşüm tam olarak 24 saatlik bir süre zarfına eşit olduğunu görmekteyiz. Bu durumda boylam belirmenin tam bir şekilde doğru olması için bulunan mevkinin tam olarak 12 saatinde öğlen süresinde olması gerekmektedir. Bunun yanında, diğer bir meridyenin saatini de bilmek mühimdir. Burada Greenwich’ten geride bıraktığımız sıfır boylamı kullanılır. Aradaki farkın tam olarak boylamını batı ile doğu üzerinden vermektedir. Orta çağ süresinin sonlarına doğru saatin tam olarak bulunması sonucunda ise şu an da Dünya saatinin tam olarak radyo dalgaları üzerinden duyurulması ile yön bulma işlemlerinin son derece basit hale geldiği bilinmektedir.


Biçim Bozulmalarını İçermeyen Bir Harita Bulunmamaktadır


Bilimsel haritacılığın en mühim işlevi, yeryüzünün küçültülmüş, düzleme geçirilmiş, çizime dönüştürülmüş yinel ya da belirli bir bölümünün görünümünü vermek, bunu yapar iken de elden geldiğince tüm ayrıntıları göstererek gerçeğe yakın bir imge oluşturmaktır. Zaman içerisinde Dünya’yı resim olarak göstermenin iki yolu meydana çıkmıştır. Bunlardan biri harita, öbürü küredir. Harita daha kullanımı kolay ve çok yönlü bulunduğundan, birtakım olguları daha iyi yansıtabilen küreye göre daha yaygındır. Bu durum şekil bozulmalarına sebebiyet vermektedir. Bunların matematiksel bir şekilde hesaplanabilmesi sınırlarda tutulmaktadır. Bu durum sayesinde haritaların daha rahat bir kullanımı sağlanmaktadır. Bunun amacıyla evvelce değişikliğe uğramayan yön bulma çizgilerini, yani paralelle boylamları geometrik izdüşüm (harita izdüşümü) ya da matematiksel formüller (harita ağı dizaynları) yolu ile kağıda geçirmek gerekir.


15. asırdan beri bu gaye ile geliştirilen yöntemlerin hiçbiri yeteri kadar doyurucu değildir, zira bu, temelde çözümü olmayan bir sorundur. Haritanın her yerinde uzunlukların doğru olmasını sağlamak imkansızdır. Bu da insanı, alanların ya da açıların doğru olması arasında bir seçim gerçekleştirmeyle karşı karşıya bırakır ve her iki bir halde de mühim şekil ve koordinat bozulmalarına göz yummak gerekir. Göz yummaya bağlı olarak bazı harita yapımlardan açıların doğru olmadığı gibi alanlarında doğru olmadan yapıldığı bilinmektedir.


Harita Yapma Tekniği


Haritacılığın başlangıç dönemlerinde, çizimi yapılan özgün haritalar fakat kopya yolu ile çoğaltılabiliyordu. Orta çağın sonlarına doğru evvelce ahşap gravür, sonra da bakır gravür teknikleri son derece iyi bir şekilde uygulanmaya başladı. Bunu tam olarak 18.yüzyıl zamanlarında Almanya üzerinden bulunmuştur.


KAYNAK: yumurtaliekmek.com


Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 418
 

2018 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.