Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Eğlencelik Oyunlar
 | 
Oyun Dünyası

Slime hamuru nasıl yapılır?


 

Slime hamuru nasıl yapılır?

 

 

Son zamanlarda büyük küçük demeden herkesin eğlencesi haline gelen slime'ı (slaym) hamuru evde kendiniz de yapabilirsiniz

 


Çocukken oynadığımız oyun hamurlarını herkes bilir. Bu oyun hamurlarının farklı bir versiyonu çıktı ve her yaştan insanın ilgi odağı oldu. Slime, aslında hamurdan biraz daha yumuşak ve yapışmayan bir yapıya sahip. Oyuncak mağazalarında bulabileceğiniz slime'ları isterseniz kendiniz evde de yapabilirsiniz.


 

Slime (Slaym) nedir? 


 

Slime tutkal, su, boraks birleşimiyle elde edilen bir eğlence hamurudur.


 

Slime nasıl yapılır?


 

Malzemeler

 

 

1/2 su bardağı su bazlı tutkal

1/2 su bardağı sıcak su

Gıda boyası (isteğe bağlı)

1 çay kaşığı boraks tozu

 

 

Yapılışı


 

1 çay kaşığı boraksı, 1 su bardağı sıcak suyun içine koyup, iyice karıştırın. Boraks tozu tamamen eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Başka bir kavanoza, 1/2 su bardağı tutkalı ve sıcak suyu karıştırın. Bunu sulu bir yapışkan üretmek için yapıyoruz. Hazırladığımız tutkallı suya, istediğiniz renkte gıda boyası ya da sim ekleyebilirsiniz. Geniş bir kavanozun içinde, ilk olarak hazırladığımız boraks karışımı ile tutkallı karışımı birleştirin. Ve iyice karıştırmaya devam edin. 30 dakika sonra slime hazır hale gelmiş olacak. Hazırladığınız slime katı olursa biraz daha sıcak su ekleyebilirsiniz. Eğer slime sıvı olduysa karışıma biraz daha boraks ekleyin. 

Slime çok katı ise, sıcak suda bir süre bekletin. Ara ara yoğurun. Ama çok bekletmeyin. Çok bekletirseniz hamur cıvıklaşır. Eğer çok cıvık olduysa, hamura borkaslı su ilave edin. Çok koymayın. Çok koyarsanız o zaman yeniden katılaşır.

 

 

Borakssız slime nasıl yapılır?


 

2 ya da 1/4 su bardağı mısır nişastasını, 1/2 su bardağı şampuanı ve 6 yemek kaşığı suyu iyice karışıtırın. İstediğiniz renkte sıvı ya da gıda boyası eklebilirsiniz.


 

KAYNAK: haber7.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 2076
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.