Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Haberiniz Olsun!
 | 
HerÇocuk Haberleri

Vişne ile kiraz arasındaki farklar nelerdir?


 

Vişne ile kiraz arasındaki farklar nelerdir?

 

 

Birbirine çok benzeyen bu iki meyveyi ayırt edebiliyor musun? Haydi vişne ile kirazın farklarına ve benzer yönlerine yakından bakalım…

 

 

Kiraz ve vişne, ikisi de ağaçta yetişen meyvelerdir. Her ikisi de ince, uzun sapların ucunda oluşur.

 

 

Bu iki meyvenin en belirgin farkı kirazın tatlı, vişnenin ekşi olmasıdır. Bunun yanı sıra kirazın kırmızı, sarı, pembemsi ya da morumsu gibi koyu kırmızı renkleri vardır.

 

 

Kiraz ve vişne, birbirine akraba olan meyvelerdir. İkisi de "gülgiller" familyasının üyesidir. Bu iki meyvenin benzer bir noktası da, bol sulu etinin tam ortasında bir tane çekirdeklerinin bulunmasıdır.

 

 

Vişne ağacı kiraz ağacından daha kısa boyludur. Vişne ağacının yaprakları da kiraz ağacının yapraklarına göre daha küçük ve yuvarlaktır. Vişne ağaçları sıcak ve soğuk havaya daha dayanıklıdır ve birçok iklim koşulunda büyüyebilirler.

 

 

Kiraz ile vişne birbirine karıştırılarak "vişnap" adı verilen bir meyve üretilmiştir. Bu melez meyvenin tadı hem tatlı hem de ekşiye yakındır.

 

 

Vişnenin reçeli, marmelatı ve şurubu yapılabilir ancak kiraz genellikle işlem görmeden tüketilmektedir.

 

 

Vişnenin besin değerleri kiraza oldukça benzemektedir. Ancak vişnenin şeker oranı daha düşük olduğu için tadı da ekşidir. Kalorisi de kirazdan daha azdır.

 

 

Ülkemizdeki en yaygın kiraz çeşitleri ise, turfandakara, karabodur, dalbastı ve Napolyon'dur. Vişne çeşitlerinden ise Kütahya ve Macar vişnesi bulunur.

 

 

Türkiye'de Ege, Marmara, Karadeniz bölgelerinin dışında en çok vişne üretimi İç Anadolu'da yapılmaktadır.


 

KAYNAK: yumurtaliekmek.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 576
 

2018 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.