Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Helal Olsun!
 | 
HerÇocuk Haberleri

Güneydoğu'da Binlerce Çocuk Kur'an-ı Kerim ile Buluştu


 

Güneydoğu'da Binlerce Çocuk Kur'an-ı Kerim ile Buluştu


 

Diyanet İşleri Başkanlığınca başlatılan yaz Kur'an kursları Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde büyük ilgi gördü.

 

 

"Kur'an ayında Kur'an ile buluşalım" temasıyla 12 Haziran'da düzenlenen, 18 Ağustos'a kadar devam edecek yaz Kur'an kursları bölgede yoğun katılımla devam ediyor.


 

Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak ve Elazığ'da 170 bini aşkın çocuk yaz tatilinde Kur'an-ı Kerim'i öğrenmek için camilere ve kurslara gidiyor.


 

Adeta çiçek açan camilerde çocukların gönüllerine Kur'an nakşediliyor.


 

Diyarbakır'da 930 noktada açılan yaz Kur'an kurslarına yaklaşık 66 bin kişi katılıyor.


 

İl Müftü Vekili Abdullah Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların kurslarda Kur'an-ı Kerim'in yanı sıra dini bilgileri de öğrendiğini söyledi.


 

Çocukların öğrendikleri bilgilerin yaşantılarında da yardımcı olacağını dile getiren Işık, cami kapılarının çocuklar için ardına kadar açık olduğunu belirtti.


 

Işık, kurslara dezavantajlı çocuklar ile Suriye'deki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye göç eden sığınmacı ailelerin çocuklarının da katıldığına işaret ederek, şöyle konuştu: 


 

"Sahabeler ve peygamberler şehri olan ilimizde düzenlenen kurslara 66 bin civarında öğrencimiz katılıyor. Kayıtlar devam ediyor. Toplamda bu sayının 70 bine ulaşacağını tahmin ediyoruz. İlgi çok büyük. Öğrencilerimiz, velilerimiz Kur'an-ı Kerim'i öğrenme hassasiyeti gösteriyorlar. Biz de bu hassasiyetin karşılığını vermeye çalışıyoruz."


 

Kentteki terör saldırıları nedeniyle tahribata uğrayan veya zarar gören bazı camilerde kurs açılamadığına dikkati çeken Işık, 10 camide ibadete kapalı olması nedeniyle kurs açılamadığını kaydetti.


 

Işık, camilerin onarımı için Vakıflar Bölge Müdürlüğünce başlatılan çalışmaların sürdüğünü belirterek, onarım tamamlandıkça bu camilerde de eğitim verileceğini anlattı.


 

Batman


 

Batman'da bin noktada açılan Kur'an kurslarına 22 bin öğrenci katılıyor.


 

İl Müftüsü Turgut Erhan ve beraberindeki müftülük personeli, kursları ziyaret ederek eğitim alan çocuklara şeker ve oyuncak dağıtıyor.


 

Erhan, yaptığı açıklamada, il genelinde düzenlenen kurslara yoğun ilgi gösterildiğini söyledi.


 

Çocukların küçük yaşta camiye alıştırılmasının önemine işaret eden Erhan, "Eğitim öğretim çağında küçük yaştaki çocuklarımızın camiye ve Kur'an kursuna gelmelerini önemsiyoruz. Bu çocuklarımızla camilerimiz adeta çiçek açmış durumda. Küçük yaşlarda öğrenilen yazılar kayalar üzerine kazılan yazılar gibidir, asla zihinden çıkmaz." dedi.


 

Kurslarda çocuklara milli ve manevi duygular, insani değerler ile ilgili de bilgiler verildiğini anlatan Erhan, camilerin adeta çiçek bahçesine döndüğünü ifade etti.


 

Erhan, "Yarınlarımız, evlatlarımızın milli ve manevi duygularla yetişmesine bağlıdır. Bugünün çocukları yarının büyükleri olacaktır." şeklinde konuştu.


 

Mardin


 

Kent genelinde binin üzerinde açılan kursta yaklaşık 35 bin öğrenci Kur'an-ı Kerim öğreniyor.


 

Kursa katılan çocuklara uygulamalı namaz ile ibadet, siyer, fıkıh ve ahlak konularında eğitim veriliyor.


 

İl Müftüsü İsmail Çiçek, küçüklüğünde camiye gelen çocukların büyüdüğünde de camiye gelmeyi sürdüreceğini belirtti.


 

Çiçek, kurslara katılan öğrencilere 3 bin 500 Kur'an-ı Kerim ile çok sayıda dini kitap dağıtıldığını aktardı.


 

Fuat Yağcı Camisi İmamı Hasan Yenigün, camide 150'si kız 400 öğrencinin eğitim aldığını dile getirdi.


 

"Öğrencilere saat 09.00'dan öğle namazı vaktine kadar iki saat Kur'an-ı Kerim ve iki saat dini bilgileri içeren ders veriyoruz. Öğrencileri seviyelerine göre gruplara ayırıyoruz. Çocukların her saat başı 15 dakika teneffüs hakkı var." bilgisini aktaran Yenigün, çocukların cami içinde ve dışında oyun da oynadığını kaydetti.


 

Öğrencilerden Şeyhmus Sincar, yaz Kur'an kurslarında hem eğitim aldıklarını hem de eğlendiklerini söyledi.


 

Siirt


 

Siirt'te düzenlenen kurslara 12 bin 488 çocuk devam ediyor.


 

İl Müftüsü Faruk Arvas, cami ve Kur'an kurslarında öğrencilere dini bilgilerin de verildiğini vurgulayarak, "İlimizde 86 merkez ve 21 köy olmak üzere 107 camimizde şu anda yaz kursları başlamış durumda. Kent merkezinde 5 bin 707 öğrenci cami ve Kur'an kurslarımızda eğitim görüyor. İl genelinde ise 12 bin 488 öğrenci kurslara devam ediyor." diye konuştu.


 

Şırnak


 

Şırnak'ta da kurslara yoğun katılım sağlandı.


 

PKK'lı teröristlerin "karargah" gibi kullanarak tahrip ettiği 101 camiden 76'sının onarımının ardından yeniden ibadete açıldığı ilde, 2016-2017 eğitim öğretim döneminin sona ermesiyle çocuklar Kur'an ile buluştu.


 

İl genelinde Şırnak'ta 523 cami ve 163 Kur'an kursunda 19 bin 323 öğrenci eğitim alıyor.


 

Çocuklar Kur'an-ı Kerim'i bir an önce öğrenmek için adeta birbiriyle yarışıyor.


 

Elazığ


 

Elazığ'da 786 noktada devam eden kurslara 18 bin 724 öğrenci katılıyor.


 

İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, yaz Kur'an kurslarının çok sayıda öğrencinin katılımıyla büyük coşku ile sürdüğünü söyledi.


 

Ramazan ayından sonra kurslara öğrencilerin daha fazla katılım gösterdiğini dile getiren Sarıkaya, her kurs kapsamında öğrencilere yönelik piknik ve konferans gibi farklı etkinlikler de düzenlendiğini belirtti.


 

Sarıkaya, Kur'an kurslarını çok önemsediklerini, sürekli çocukları ziyaret ettiklerini anlatarak, şunları kaydetti: 


 

"Öğrencilerle tanışıyor, onlara heyecan katmaya çalışıyoruz. Biz kurslarımızı yaparken hem öğrenim hem de yaş durumuna göre kategorize ediyoruz. Şu anda 4 ile 20 yaş grubundan öğrencilerimiz mevcut. Velilere çocuklarını Kur'an kurslarına göndermeleri çağrısında bulunuyoruz."


 

Kursa katılan öğrencilerden Efsanur Gültekin (11), camiyi çok sevdiğini, her yıl okul tatil olduğunda camiye gittiğini belirtti.


 

Camide hayata dair çok şey öğrendiğini anlatan Gültekin, "Kur'an-ı Kerim okumasını bu yıl öğrendim. Camiye gelince buranın Allah'ın evi olduğunu hatırlıyorum ve camiye gelemeyenlere caminin önemini anlatıyorum. Burada bize abdest almayı ve namaz kılmayı öğretiyorlar." şeklinde konuştu.


 

Berkay Yağmurkaya (12) ise kursta ilk etapta zorlansa da Kur'an okumayı öğrendikten sonra zorluk çekmediğini aktardı.


 

KAYNAK: haberler.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 864
 

2018 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.