Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Nedir Bu?
 | 
Bilgi Dünyası

Peygamberdevesi nedir acaba?


 

Peygamberdevesi nedir acaba?

 

 

İlk bakışta çekirgeye benzeyen peygamberdevesi nedir, özellikleri nelerdir, bu böceğe neden bu isim verilmiştir ve insanlara zarar verir mi?

 

 

Peygamberdevesi diğer adıyla mantid, hamam böcekleriyle aynı familyadan gelir ve bin 800 böcek türünün ortak adını oluşturur. Böceğin peygamberdevesi olarak isimlendirilmesinin nedeni ise öndeki ayaklarının havaya kalkık şekilde durduğunda dua ediyor gibi görünmesidir.


 

Görüntüsü çekirgeye benzeyen peygamberdevesinin vücudu uzun ve ince yapılı sarımsı ya da yeşil renkli, gözleri iri, kafaları üçgen şeklindedir. Aynı zamanda kafalarını yana çevirebilen tek böcek türüdür. Yavaş hareket ederler ama gelişkin olanları uçabilme yeteneğine de sahiptir. Arka kanatları bir zar kadar ince ön kanatları ise tam tersi sert ve güçlü bir yapıdadır. Dua ediyor gibi dururken aslında ön bacaklarıyla avlanmaktadırlar, ön ayaklarında avını tutabilmek için kancalar ve dikenler bulunmaktadır. Arka ve orta ayaklarını ise yürümek için kullanırlar. Dişi olanları erkeklerine göre daha büyüktür.

 

 

Etçil olan peygamberdevesi genellikle diğer böceklerle beslenir fakat bunun dışında cüce fare ve sinek kuşlarını da avlamaktadırlar. Çok nadir bitki de yerler.

 

 

Doymak bilmezler ve sürekli avlanırlar. Kendisini yemeyen hiçbir hayvana saldırmaktan ve onları avlamaktan çekinmezler en zehirli böceklere bile göz dikerler.


 

En büyük düşmanları ise karıncalardır. Çünkü sürü halindeki karıncalara bir peygamberdevesi yem olabilir. Bahçıvan ve çiftçilere zarar veren böcekleri tükettikleri için de aslında doğaya faydalıdırlar.


 

Et oburdurlar ama insanlara zarar vermezler. Ama ilginçtir ki kendi avlanamadıkları zamanlarda kendi ayaklarını dahi yerler. Çünkü ayakları ya da antenleri koptuğunda bir süre sonra yerine yenisi uzayabilmektedir.


 

Mükemmel bir kamuflaj yetenekleri vardır, yaşadıkları yer ya da bitkinin rengini anında alırlar. Bu gizlemenin yararı sadece avlanmaktan kurtulmak değil, kendi avına fark ettirmeden yaklaşabilmek ve avını tuzağa düşürebilmektir. Avına karşı daha büyük görünmek istediklerinde ise dikleşirler.

 

 

Ve en ilginç özelliklerden bir diğeri de avını saatlerce hiç kıpırdamadan bekleyebilmeleridir.

 

 

Sıcak ve tropikal ülkelerde yaşamlarını sürdürürler ve ülkemizde de bulunurlar. Bilinen en güzel peygamberdevesi türü (Hymenopus) ise Kanada’da yaşamaktadır.


 

Ömürleri çok kısadır ancak bir mevsim yaşamlarını (yani 3-4 ay kadar) sürdürebilirler. Yumurtladıklarında bir kapsülün içerisine hemen hemen 100-200 kadar yumurta bırakırlar ve yumurtladıktan sonra da ölürler.


 

KAYNAK: yumurtaliekmek.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 1492
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.