Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
İlginç Haberler
 | 
HerÇocuk Haberleri

Ameliyat önlükleri neden yeşil renktedir?


 

Ameliyat önlükleri neden yeşil renktedir?

 

 

Hekimlerin giydikleri ameliyat önlükleri neden yeşil veya mavi renktedir? Sorunun cevabı haberimizde…


 

Hekimler ameliyat esnasında genellikle yeşil veya mavi renkli önlük giyerler. Önlüklerin bu renklerde olmasının bir sebebi var. Peki, bu sebep nedir?


 

Ameliyat esnasında doktorlar sürekli olarak kan görürler. Bu nedenle, belli bir noktaya odaklanarak kırmızı rengine karşı duyarsızlık kazanmaları olasıdır. Bu durumun önüne geçmek ve belli bir noktaya odaklanılmasından dolayı oluşabilecek göz yanılmalarını engellemek için ameliyat esnasında yeşil veya mavi önlük kullanıldığı ileri sürülmektedir.


 

Renk skalasında baktığımız zaman, kan rengi olan kırmızının karşıt rengi yeşildir. Yeşil ve mavi birbirine yakın tonlar oldukları için, kırmızıya olan görüş kaybını engellemek için en ideal renklerdir. Uzun süre yeşil renge bakan göz, kırmızı rengini gördüğünde daha rahat ayırt edebilir. Üstelik kırmızı renk tonları arasındaki ince farkları da daha net anlamak mümkündür.


 

Görme üzerine yapılan araştırmalarda, gözün renkleri algılamasında çevredeki nesnelerin renklerinin önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. İnsan gözü, çevredeki renklerin zıtlığına veya çeşitliliğine göre yanılsamaya uğramaya meyillidir.


 

Ameliyat esnasında kırmızı renge sürekli olarak maruz kalmanın önüne geçmek için ağırlıklı olarak yeşil ve mavi tonlarında önlük kullanılır. Böylece görüş tazelenir ve gözün yanılsamaya uğramasının önüne geçilmiş olur. Ancak günümüzde çok çeşitli renklerde ameliyat önlükleri bulunmaktadır. Ameliyat önlüklerinin rengi konusunda kesin bir kural yoktur.


 

KAYNAK: yumurtaliekmek.com

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 1590
 

2018 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.