Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Yarışma

Neden oruç tutuyoruz? Konulu yarışmamızın sonucu...


Sevgili Arkadaşlar,  

 

Bu yarışmamızın sonucunda altı arkadaşımıza hediye göndereceğiz.  

 

Bu arkadaşlarımız: Süveybe Mina, Derya61, Lale1596, Flooo11, helin-123, yusuf012  

 

Katılan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz.  

 

derya61 il ve ilçeni  yazmamışsın. Adresin eksik kalmış. İl ve ilçeni yorum olarak buraya eklersen hediyeni gönderebiliriz.  

 

Yarışmayı kazanan arkadaşlarımızın yazılarını ekliyoruz:

 

İlk oruç tuttuğum günü hatırlıyorum. Annemi beni sahura kaldırması için o kadar tembihlemiştim ki annemin başını ağrıtmıştım. Ama ne yapsaydım? Henüz küçüğüm diye benim oruç tutmamı istememişlerdi. Şefkatli anneciğim! Biricik yavrusunun akşama kadar aç kalmasına yüreği dayanamamıştı. O yüzden sadece tekne orucu tutabileceğimi söylemişlerdi. Tekne orucunun ne anlama geldiğini de o gün öğrenmiştim. Sadece öğren 12'ye kadar tutmakmış. Olsun! Ben ne kadar kısa olsa da oruç tutmanın lezzetini merak etmiştim.

 

Bu arada benim adım Süveybe. İlk orucumu tuttuğumda henüz altı yaşındaydım. Yedi yaşımdayken ise ne için oruç tuttuğumu merak etmiştim. Anneme sorduğumda bana şunu söylemişti:

 

-Yavrum, biricik Süveybe'm. Yüce Rabbimiz bize sayısız nimetler vermiş. Bize de bazı ibadetleri yapmamızı emrediyor. Bunların içinde oruç da var. Sence bize sayısız nimet veren bir Yaratıcıya teşekkür etmemek nankörlük olmaz mı? Ayrıca Allah'ın bizden oruç tutmamızı istemesinin bir nedeni daha var. O da fakirlerin halini anlamak. Ne yazık ki dünyada herkesin maddi durumu bizim gibi değil. Bir ekmeğe bile muhtaç olan insanlar var. Veya açlıktan ölen çocuklar. Oruç tutarak onların da halinden anlamış oluyoruz, diye açıkladı annem. Kafamda hiç soru işareti bırakmamıştı güzel açıklaması. O günden sonra orucu niçin tuttuğumuzu daha iyi anladım.

 

Artık orucu rahatça tutabilecek yaşa geldim. Ramazan’ın gelmesiyle birlikte tüm oruçlarımı tutmaya başladım. Ayrıca orucun ne kadar çok sevap kazandırdığını da öğrendim. 

 

Ne buyuruyor Peygamber Efendimiz (s.a.v); Kim Ramazan ayında oruç tutar ve haramdan sakınırsa, Allah onun geçmiş günahlarını affeder…

 

............

 

Rabbimizin bir emri olarak tuttuğumuz orucun sağlığımız için birçok faydaları vardır.Adeta gençleştirme ve yenileme vesilesidir.Ayrıca vücudumuz içinde çok önemli bir şifa kaynağıdır.

 

 Bizim ibadet olarak yaptığımız orucu birçok hayvan türü belirli bir zaman boyunca aç kalarak yaşamlarını devam ettirerek yapıyorlar.Bu mübarek ayın sayesinde nefsimizi kırmayı ve sabretmeyi öğreniyoruz.Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in "Oruç bir kalkandır" hadisinden bize ne kadar büyük bir faydası olduğunu anlayabiliriz.Ancak bizden beklenen bu faydalarından dolayı değilde Allah'ın emri olduğu için bu orucu tutmaktır.

 

 Yüce Mevlamızın orucu hakkıyla tutan kullarını ahiret gününde fazlasıyla mükafatlandıracağı muhakkaktır.Rabbim bizleri orucu hakkıyla tutan ve Ramazanı hakkıyla ihya eden kullarından eylesin.AMİN

 

.........

 

İlk önce ilk sorunuzu cevaplayayım;oruç neden tutarız?Çünkü Allahın verdiği nimetlerin değerini çok iyi anlayalım,ona şükredelim diye ve  hiç yemekleri olmayan aç kullarının neler çektiğini hisleri duygularını anlamak için.Bir ibadet olarak oruç tutmanın sevapları saymakla bitmez ve cennet için orucun önemi çoktur.Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammet veda hutbesinde de müslümanlara namazlarını kılıp oruçlarını tutmasını söylemiştir,demek ki oruç tutmak bizler için çok önemlidir.Bu arada sevgili öğretmenimizin dersteyken söylediği bir cümle geldi aklıma;kim oruç tutabilir yani nefsinin çektiği yiyecek içeceklerden uzak durup orucunu tutarsa Allah ta onu cennet meyvelerinden yedirip cennet ırmaklarından içirir.Cennete bir kapı varmış REYYAN isminde oradan sadece oruç tutanlar geçecekmiş.Daha ne kadar hikmeti var oruç tutmanın...ALLAH HİÇBİR KULUNU AÇ SUSUZ BIRAKMASIN AMİİNN...

 

..........

 

Nefsimizi, isteklerimizi, şeytanın kulağımıza fısıldadığı vesveseleri susturabilmek için, sağlığımız için , ama en önemlisi Allah rızası için oruç ibadetini  yerine getirmeliyiz..

 

..........

 

İslam'ın beş şartına uymak bizim vazifemizdir. Oruç da İslam'ın beş şartından biridir. Bu güzel ibadeti yerine getirip oruç tutmalıyız. Oruç Allah'ın rızasını ve hoşnutluğunu kazandırır. Oruç tutan kişi aç insanların halinden biraz da olsa anlar. Buna göre davranır. Cennette REYYAN KAPISI diye bir geçit vardır. Oruç tutan kişiler cennete bu kapıdan gider. Bu kapıdan cennete giren kişi ebediyen yani sonsuza kadar susuzluk çekmez. Oruç SABIR işidir. Bu sayede sabretmeyi de öğreniriz. Oruç tutmak kişiye NEFSİNE hakim olmayı öğretir. İnsan kötü söz, iş ve davranışlardan olabildiğince kaçınmalıdır. Hele de oruç tutarken yani mübarek Ramazan ayında bunlardan daha fazla kaçınmalıdır. Yoksa orucumuzun sevabı azalabilir. Oruç aynı zamanda SAĞLIĞA çok faydalıdır. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bir hadiste de bu belirtilmiştir: ''Oruç tut, sıhhat bul''. Sonuç olarak orucun pek çok yönde, pek çok yararı ve hikmeti vardır. Ancak bunlar amaç edinerek oruç tutulmamalıdır. Bu şekilde tutulan oruç ibadet olmaktan çıkar. Orucu Allah'tan rızasını umarak tutmalıyız. Peygamber Efendimizin de şu sözünü unutmamalıyız: '''Allah katında oruç kadar sevaplı bir ibadet yoktur''.

 

..........

 

 

Allahın sevabını kazanmak için ve Allah rızası için

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 1963
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.