Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Nedir Bu?
 | 
Bilgi Dünyası

25 Trilyon Alyuvar


 

 

Kandaki toplam alyuvarların sayısı için verilen rakam 25 trilyondur. Vücudun toplam hücreleri için verilen rakam ise 100 trilyondur. Demek ki alyuvarlar vücuttaki toplam hücre sayısının dörtte birisini teşkil eder.

 

 

Alyuvarlar diğer vücut hücreleri için hayati bir önemi olan oksijeni hücrelere taşırlar. Vücut hücrelerinin faaliyeti neticesi hücrelerde meydana gelmiş olan karbondioksiti de, hücrelerden alıp akciğerlere götürürler.

 

 

Şayet vücuttaki toplam alyuvar sayısı olan 25 trilyon alyuvarı üst üste bozuk para gibi dizebilse idik 50.000 km yüksekliğinde bir sütun meydana gelebilirdi.

 

Dünyanın en yüksek dağı olan Everest dağının yüksekliğinin 8.8 yani yaklaşık 9 km olduğunu nazara alırsak, 50.000 km’nin hakiki mânası daha iyi anlaşılabilir.

 

 

Gene sadece bir tek insandaki alyuvarları yan yana bir zincir gibi dizebilse idik, takriben 187.500 km lik bir uzunluk meydana gelecekti. Bu ise dünyayı ekvatordan itibaren 4.5 def’a dolaşabilecek bir uzunluktur. Gene bir insandakibütün alyuvarlar bir halı gibi zemine serilecek olsa idi, 3.800 m2 lik bir sathı, yüzeyi kaplayabil-mektedir. Bu ise aşağı yukarı dört dönümlük bir araziye eşdeğerdir.

 

 

Boyu 1.5-2 metre arasında değişen bir insan vücuduna bütün bunlar nasıl sığdırılmaktadır? Zaten işin fevkaladeliği, mu’cizeliği buradadır. Bütün bunları gördükçe yaratıcı olan Allah’ın kudreti, daha açık bir şekilde görülmekte, daha açıkça anlaşılmaktadır

 

 

 

Yazar: Mehmet YILMAZ

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 1396
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.