FİL OLAYI


Yemen’de Ebrehe adında bir hükümdar varmış. Bu hükümdar Allah’ın evi olan Kabe’ye gidilmesini hiç istemezmiş. Bu yüzden de  Kabe’ye alternatif yeni  bir yer inşa etmiş.  İnsanların Kabe’ye değil de yeni yaptığı bu yere gelmesini istiyormuş. Fakat hiç kimse bu yere gitmemiş, gidenlerden bazı kimseler bu yeni yapılan yeri bile bile pisletmiş.

 

Ebrehe bunu duyunca çok sinirlenmiş ve Kabe’yi yıkacağına dair yemin etmiş. Kabe’yi yıkmak için büyük bir ordu hazırlamış. Bu orduda binlerce silahlı adam ve 10 tane de fil varmış. Fillerden biri oldukça büyük bir filmiş ve bu filin adı da Mamud’muş. Kötü hükümdar Ebrehe güçlü ordusuyla ve Mamud adlı iri cüsseli filiyle önüne çıkan her orduyu yenerek Mekke yakınlarına kadar gelmiş.  Burada Mekkeli’lere ait develeri ele geçirmiş. Bu develerin içinde Peygamberimiz Hz.Muhammed’in dedesi olan Abdulmuttalib’in develeri de varmış.  

 

Abdulmuttalip develerini geri istemek için Ebrehe’nin yanına gitmiş. Abdulmuttalib; Ebrehe’den develerini isteyince; Ebrehe Abdulmuttalib’e “Seni ilk gördüğümde büyük bir şahıs sanmıştım, sen Kabe’nin korunmasını isteyeceğin yerde develerinin peşine düşünce gözümden düştün.” demiş.  Abdulmuttalib de Ebrehe’ye şöyle cevap vermiş. “Ben develerin sahibiyim, Kabe’nin de sahibi var. Kabe’yi O korur." Abdulmuttalib develerini almış ve bu büyük orduyu Mekke’deki herkese haber vermiş.  Ebrehe’nin ordusunu  ve ordunun önündeki büyük fil Mamud’u duyan herkes Mekke’yi boşaltıp dağlara kaçmış. 

 

Ebrehe ordusuyla Mekke’ye doğru ilerlemeye başlamış. Mamud denilen o büyük fil Mekke’ye yaklaşınca yere çöküvermiş. Diğer filler de Mamud adlı fil gibi yere çökmüşler. Bu filleri hiç kimse yerden kaldıramamış. Fillerin yönlerini Kabe’den başka bir yöne çevirdiklerinde ise filler kalkarak kaçmaya çalışmışlar. Allah bu fillerin Kabe’ye girmesini engellemiş.

 

Ebrehe fillere söz geçiremeyince ordusuyla Kabe’ye saldırmak istemiş. Bunun üzerine Allah Ebrehe’nin üzerine kuş sürüleri göndermiş. Binlerce kuş Ebrehe’nin ordusuna gaga ve pençelerinde taşıdıkları taşları atmaya başlamışlar. Taşların isabet ettiği bütün askerler oracıkta ölmüş, paramparça olmuş. Tüm Mekke halkı olup biteni dağlardan izleyerek Allah’ın büyüklüğüne bir kez daha şahit olmuşlar.

 

Allah bu fil olayını kitabı Kuran’ı Kerim’de Fil suresiyle bize anlatmıştır.
Fil suresi: Rabbinin fil sahiplerine ne yaptığını görmedin mi? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine balçıktan pişirilmiş taşlar atan sürü sürü kuşlar gönderdi. Nihayet onları yenilmiş ekin yaprakları haline getirdi. 

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 1934
 

2018 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.