Anne Babaya İyilikle Davranmak


“Akıllı bir insan, her zaman Allah’ın razı olacağı şekilde davranır, basit insanlara, basit davranışlara özenmez” demişti öğretmenimiz bi gün.

 

Bazı arkadaşlarımız film kahramanlarına benzemek istiyor, ünlü şarkıcıları örnek alıp onlardan etkileniyor ya hani. İşte aslında örnek almamız gereken insanlar onlar değil, Allah'ın elçileri ve peygamberleriymiş. Özenmemiz gereken ahlâk da onların güzel ahlâkıymış. 

 

“Bu ahlâk, en güzel, en hayırlı, en iyi ahlâktır. Allah'ın sevgisini kazanabilmek için iyi bir insan olmamız gerekiyor" demişti öğretmenim.

 

Tabi en başta anne ve babamıza karşı isyankâr ve saygısız olmak yerine, itaatli ve terbiyeli olmamız gerekirmiş. Rabbimiz, anne ve babaya olan saygının önemini Kur’an’da da bize ayetlerle bildiriyormuş. Bir tanesini okudu öğretmenim, şöyle;

 

Rabbin, O'ndan başkasına kulluk etmemenizi ve anne-babaya iyilikle-davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: "Öf" bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle. Onlara acıyarak alçakgönüllülük kanadını ger ve de ki: "Rabbim, onlar beni küçükken nasıl terbiye ettilerse Sen de onları esirge." (İsra Suresi, 23-24)

 

Annemizin ve babamızın bize çok emeği var. Annemiz çok güçlüklere katlanarak bizi dokuz ay boyunca karnında taşımış, zorluklara rağmen özveriyle büyütmüş. Babamız da bizi yetiştirirken çok çaba harcamış. Onların sevgisini, şefkatini, emeklerini görmezden gelmek, onlara karşı büyüklenmek, onlara saygısızlık yapmak çok çirkin olur.

 

Onlar bizi nasıl sevgi ve şefkatle büyüttüyse, biz de onlara kızıp öfkelenmemeliyiz. Anne babaya karşı gelmek, sözlerini dinlememek çok yanlış tabi ki. Allah, onlara “öf” bile demeyin buyuruyormuş. Onlara karşı merhametli, yumuşak huylu ve güler yüzlü olursak, hem çok daha mutlu ve huzurlu olurmuşuz hem de Allah bizi severmiş. 

 

Anne babamıza karşı iyilikle davranalım, hem de Kur’an’da emredildiği gibi dua edelim; 

 

 “Bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi, senin razı olacağın salih amel işlememi bana ilham et. Neslimi de salih kimseler yap. Şüphesiz ben sana döndüm. Muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım.” (Ahkaf Suresi, 15) 

 

Elif Abla

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 1657
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.