Uykusunu Alamayan Çocuk Matematikte Zorlanır


Okul çağındaki çocuklarda uyku düzensizliğinin başarıyı olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, düzenli ve yeterli uykunun öğrenmeyi artırdığını vurguluyor.

Çocukların belli bir saatten sonra yemek yememesi, televizyon ve bilgisayar başında uzun zaman harcamaması konusunda anne-babaya büyük görev düşüyor. Öğrencinin uykusunu alabilmesi için günlük en az 8 saat uyuması gerekiyor.


Öğrencilerin uykularını alabilmeleri için en az 8 saat uyuması gerektiğini belirten uzmanlar "Uyku düzeni olmayan öğrencinin okul başarısı da olumsuz yönde etkileniyor. Uykusunu alamayan bir çocuk dikkatini toplamakta güçlük çeker, öğrenmeyi iyi yapamaz. Okulda uykusuzluğun vermiş olduğu birtakım davranış problemleri yaşar. Huzursuz hırçın, arkadaşlarıyla geçimsiz bir öğrenci olur. Öğretmenin anlattığı şeylere dikkatini veremez." uyarısında bulunuyor.

 

 "Yeni öğrenilen verilerin yeniden derlenip toparlanması hep uyku esnasında oluşur. Yaş gruplarına göre çocukların belli bir süre uykuya ihtiyaçları vardır. Uyku süresini tamamlayamayan çocuklarda beyin yeteri kadar dingin hale gelemediğinden, okuma-yazma öğrenmede problem olabilir. Matematiksel ve fiziksel güç gerektiren problemlerde de zorlanabilirler."


Çocuklar, uyumadan önce bunlara dikkat!

Televizyon ve bilgisayar oyunlarından uzak durun. Yattığınız oda sessiz, loş olmalı. Akşam saat 19.00'dan sonra yağlı, baharatlı yemekler mide ve bağırsak sistemini zorlayacağından yenmemeli. Asitli içeceklerden uzak durmalı. Bağırsak hareketlerini artıracak yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 1717
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.