Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Ödev Defteri

Yalıtkanlar nerelerde kullanılır


Yalıtkann ;bir elektrik akımı taşıyabilecek serbest elektronları olmayan, bir elektrik alanıyla kutuplanma özelliği taşıyan, elektrik iletkenliği sıfır veya çok zayıf olan cisim veya maddedir.

 

Özdirençleri çok yüksek olduğundan, elektrik akımlarını ancak güçlükle geçirebilen maddeler için kullanılır.

 

Yalıtkan maddeler olmasaydı elektriği kontrol altına almak mümkün olmazdı. Yalıtkan maddeler sayesinde elektrikle doğrudan temas önlenmiş olmaktadır.

 

Aksi halde vücudumuz elektriğe karşı korumasız kalacaktı. Yalıtkan maddeler olmasaydı elektrikli hiç bir araç çalışmayacaktı. Elektrikli araçları kullanmamız da söz konusu olmayacaktı.

 

Yalıtlkanlar;

 

- Elektrikli araçların kablolarının dış yüzeyini kaplamak için kullanılırlar, böylece kabloyu tuttuğumuzda yalıtkan madde sayesinde elektrik akımından korunmuş oluruz.

 

- Pense ve kontrol kalemi gibi elektrik işlerinde kullanılabilecek araçların tutulan kısımlarını yalıtmakta kullanılır.

 

- Elektrikli araçların (televizyon, radyo, bilgisayar, klima vs) dış kasası ve içindeki parçaları sabitleyen birçok parçası yalıtkan malzemelerden yapılır ve araçları ve bizleri korur.

 

- Ayakkabılarımızın altındaki plastik yapı.

 

Çevremizde daha bir çok yerde bizleri elektriğin olumsuz etkilerinden korumak için yalıtkan malzemelerden faydalanılır.

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 3965
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.