Ders çalışma programı nasıl hazırlanmalı? (Rehber Amca)


Yaptığımız her işte başarılı olmanın şartlarından biri de planlı ve programlı çalışmaktır. Sizler içinde derslerinizi planlı ve programlı çalışmak başarının önemli şartlarından biridir. 

 

Peki ders çalışma programınız nasıl olmalı ?

 

Öncelikle her öğrencinin ders programı farklı olmalıdır. Çünkü her birinizin verimli olduğu saatler, yemek saati, uyku saati, oyun ve eğlence saati farklıdır.  Yani kalıplaşmış herkes için uygulanabilecek bir ders çalışma programı yoktur ve olmamalıdır da. 

 

Ders çalışma programı hazırlamadan önce günlük olarak yapmak zorunda olduğun işleri de düzene koymalısın. Okula gidiş ve okuldan dönüş saati,  yemek saati, oyun ve eğlence saati gibi. 

 

Programımızın ilk aşaması tekrar olmalıdır. Yani  o gün okulda gördüğünüz dersleri evde tekrar etmeniz  gerekmektedir ve bunu programınızda ilk sıraya koymanızı tavsiye ederim. Böylece okuldaki derslerini hem tekrar etmiş, hem de program dahilinde çalışmış olursunuz

 

Ders programınız illaki saat 3 ile 5 arası matematik çalışacağım, 5.30 ile 7.30 arası Türkçe çalışacağım şeklinde olmak zorunda değildir. Bunun yerine 2 saat matematik 2 saat Türkçe şeklinde bir program da yapabilirsiniz.

 

Çünkü saatli programlarda saatlere uymak her zaman mümkün olmayabiliyor. Araya başka işler girebiliyor. 

 

 Ders programında iki tane sayısal dersi peş peşe koymamak, yine aynı şekilde iki sözel dersi de peş peşe koymamak derslere sıkılmadan çalışmanızı sağlar. 

 

Programınızı yaparken zorlandığınız derslere biraz daha fazla zaman ayırarak bu derslerdeki sıkıntınızı giderebilirsiniz. 

 

Öğrenme veriminin her zaman aynı olmadığını unutmamak gerekir. Uzmanlar 30 dakikadan sonra öğrenmenin azaldığını söylüyorlar. Bu yüzden en fazla 45 dakikada bir  yaptığınız programa 10'ar dakikalık aralar vermelisiniz.

 

Program dahilinde çalıştığınız derslerin önemli notlarını ayrı bir yerde toplamalı ve yatmadan önce son bir kez bunları okumalısınız. Uyumadan önce okunan bilgiler daha kalıcı olduğunu unutmamalısınız. 

 

Uyku çok önemlidir. Uykunuzda da bir program olmalı. kaçta yatıp kaçta kalkacağınızı belirlemelisiniz. Uzmanlar ideal uyku süresi 8 saat diyor. 

 

Ders çalışma programını detaylı olarak saat saat çıkarmak istediğinizde bunu rehber öğretmeninizle çıkartmak en doğru yol olacaktır. Çünkü sizin ders durumunuzu ve hangi programa göre çalışmanız gerektiğini en iyi rehber öğretmeniniz bilir.

 

Ders çalışma programının asıl başarısının sizin azminiz ve çalışma isteğiniz olduğunu da unutmayın.

 

Sevgilerimle.

-------------------------

Rehber Amca

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 22443
 

2018 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.