Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Sınıf Öğretmenim
 | 
Öğretmenlerimiz

Minik kuşlara yuva


Arkadaşlar havalar iyice soğudu. Bizler sıcacık yuvamızdayız ama dışarıda, soğuklarda kalan minik kuşlar var. Hem evsiz, hem de yemsiz kalabiliyorlar.

 

Eskiden dedelerimiz, camilerin,evlerin köşeciklerine onlar için de yuvalar yaparmış. Ve o kuş evlerini yemsiz bırakmazmış. Bu kuş evlerinden bizler de yapabiliriz. Ve balkonlarımıza, pencerelerimize asabiliriz.

 

Kuş evi yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler şunlar:

 

- Bir adet boş 1 litrelik süt yada meyve suyu kartonu

- Bir adet kap kağıdı

- Bir adet kırmızı karton

- Bir adet pipet

- 30 cm boyunda ip

- Kartonu kesmek için maket bıçağı benzeri kesici

- Cetvel

- Yapıştırıcı

- Biraz kuş yemi ya da bulgur. 

 

Yapılışı :

 

Boş kutuyu yıkayayıp kap kağıdı ile kaplayalım. Ön yüzünü cetvelle ölçelim. Üstten ve alttan 4 cm'lik pay kalacak şekilde işaret koyalım. 

 

Arada kalan b ölümü maket bıçağı ile kesip çıkaralım. Kartondan bir dikdörtgen kesip çatı şekli verelim. Kuş için yaptığımız evimizi asmamızı sağlayacak ipi, çatının yüksek yerinden geçirip bağlayalım.Ve çatıyı evin üzerine yapıştıralım. İsterseniz kuş evimizi kalemlerle boyayıp süsleyebilirsiniz.

 

Daha sonra kuş evinin alt kısmına kuş yemi yada bulgur dolduralım. Balkonumuza ya da penceremize asalım. Artık minik kuşlarımızı heyecanla bekleyebiliriz.

 

Not : Kuşlara ev yaparken, soğukta üşeyen evsiz kardeşlerimizi de unutmayalım. Harçlıklarımızı onlarla paylaşalım, yatmadan önce onlar için Rabbimize dua edelim.

 

-----------------------------------

semerkand çocuk.

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 8669
 

2019 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.