Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Aklımıza Takılanlar
 | 
İnanç Dünyası

Kaç Yaşından İtibaren Günah Yazılır?


Kaç yaşından itibaren namaz kılmam, oruç tutmam gerekiyor? Kaç yaşından itibaren günahlarım yazılmaya başlıyor? soruları sitemize en çok sorulan sorulardan biri. İşte o sorunun cevabı:

 

İnsanların hayır ve şerri, doğru ile yanlışı ayırtedebilmeleri, buluğ  denilen yaştan sonra mümkün olmaktadır.

 

Rabbimiz mahşerde dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta, ancak buluğ dediğimiz yaşa geldikten sonraki günlerimizden başlayarak namaz, oruç gibi ibadet mükellefiyetlerimizi suâl etmektedir.

 

Yine buluğ dediğimiz bu yaşlardan itibaren işlediğimiz günahlar  defterimize yazılmaya başlamaktadır. 

 

Peki bu buluğ dediğimiz zamana hangi yaşlarda girilmektedir?

 

Erkek 12, kız ise 9 yaşından itibaren başlayarak 15 yaşına varıncaya kadar geçen her ay ve günde buluğ denilen yaşa erebilir. Ancak siz sevgili kardeşlerimizin bu belirttiğimiz yaşları beklemeden en azından 7 yaşından itibaren namaz için alıştırmalara başlamasını öneririz.

 

Bunu buluğ çağından itibaren mükellef olarak kılacağınız namazların provası gibi düşünün. Örneğin sadece farzları kılarak bunu yapabilirsiniz. 

 

Bir hadisi şerifte 7 yaşına gelen çocuğa namazın emredilmesi ifade edilir. "çocuk sağını solunu ayırt edince namazı emredin" denmektedir.

 

Yani bu yaştan itibaren siz sevgili kardeşlerimizin namazın önemini öğrenmeniz, namazı sevmeniz, namazla ilgili bilgiler edinmeye başlamanız gerekmektedir. 

 

Böyle yaptığınız takdirde buluğ dediğimiz yaşa geldiğinde namaz kılmak için hiç zorlanmayacak, önceden provasını yaptığınız namazları rahat rahat kılacaksınız. 

 

Yine aynı şekilde buluğ denilen yaştan itibaren günahlarınız yazılmaya başlıyor olsa da daha öncesinden Allah'ın yasak ettiği işlerden de uzak durmaya başlamalısınız. Çünkü küçük yaşta kazandığınız alışkanlıkları sürdürmeniz daha kolaydır.

 

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 25146
 

2018 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.