Şuan buradayım: Ana Sayfa |  
 | 
Haberiniz Olsun!
 | 
HerÇocuk Haberleri

Depremden nasıl korunuruz ?


 

Arkadaşlar Van ilimizde meydana gelen depremi duymuşsunuzdur. Deprem, yaşadığımız dünya üzerinde oluşabilecek afetlerden biri. Peki depremden korunmamız için neler yapabiliriz. Neler yapmamız gerekir. İlk etapta her işte olduğu gibi bunda da planlama yapmamız gerekir. Olası bir depremde olabilecekleri düşünüp ona göre önlemler almalıyız.

 

Evlerimiz veya okullarımız depreme dayanıklı olmalıdır. Depreme dayanıklı konutlar depremde zarar görmezler. Eğer evimizde veya okulumuzda bir hasar varsa bu hasarı giderip depreme dayanıklı hale getirmeliyiz. Bir deprem planımız olmalı, bu planda evimizdeki veya okulumuzdaki güvenli yerleri ve deprem sonrası çıkış yollarını belirlemeliyiz. Deprem anında devrilebilecek kitaplık, vitrin, büfe gibi eşyaları sabitlemeliyiz.

 

Evimizde elektrik, doğalgaz ve su vanalarının yerini tespit edip , deprem sonrası bunları kapalı konuma getirmeliyiz.

 

Bir deprem çantası oluşturmalı, bu çantaya ilk yardım çantası, el feneri, radyo ve düdük koymalıyız. Bu çanta evimizde çabuk ulaşabileceğimiz bir yerde olmalı.

 

Deprem anında sakin olmalıyız. Pencerelerden uzak durmalı, evimizde isek sağlamlığına güvendiğimiz bir masa altına, okuldaysak bir sıra altına girmeliyiz. Ellerimizi başımızın üstüne kenetlemeli, başımızı da dirseklerimizin arasına alarak başımızı korumalıyız.

 

Deprem anında binadan çıkmaya veya binaya girmeye çalışmamalıyız. Kolay devrilebilecek eşyalardan, yanıcı maddelerden (soba gibi) uzak durmalıyız.

 

Yaşadığımız alanı incelemeli, deprem sırasında en korunaklı yeri tespit etmeliyiz. Eğer bulunduğumuz ortam kaçış için müsaitse kaçış yolunu belirlemeliyiz. Burada kaçış için müsaitten kastettiğimiz ise kaçışın en fazla 10-15 saniye içinde gerçekleştirilebilecek şekilde olmasıdır.  Eğer kaçış için daha uzun bir süre harcanacaksa korunaklı bir yer seçmemiz daha mantıklı olacaktır. Yani kaçış için bulunduğumuz daire yada ofisin giriş yada birinci katta olması gerekir.

 

Eğer giriş veya birinci katta oturuyorsanız kaçış için tatbikatlar yapabilir, kaçış sürenizi ölçebilirsiniz. Böyle bir tatbikat çok faydalı olacaktır. Kaçış sırasında düşmesi muhtemel eşya ve nesnelerden korunmak için başımızın üzerine kalınca bir kitap, bir tahta veya sandalye almak başımızın yaralanmasını engelleyebilecektir.

 

Eğer binayı 10-15 saniye içinde terk edemeyeceksek kesinlikle merdiven ve merdiven boşluklarından uzak durmamız gerekir. Asansörü asla ve asla kullanmamalıyız.  Birinci kattan daha yüksek bir yerde oturuyorsak, balkondan, pencereden atlamak iyi bir yol değildir. Çıkış için apartman merdiveni yerine yangın merdivenlerini kullanmak daha koruyucu bir etki yapacaktır.

 

Dışarı çıktığımızda daha önceden belirlediğimiz buluşma alanında beklemeliyiz. Bu alan elektrik direklerinden, yüksek binalardan, pencere altlarından uzak olmalı. Boş bir meydan buluşma alanı için en uygun yerdir.

 

Yukarıda sayılanları yaptığımız takdirde Allah’ın izniyle depremden en az zararla çıkmamız zor olmayacaktır.

 

Allah Van’daki kardeşlerimizin, büyüklerimizin yardımcı olsun, dualarımız onlarla.

 

Sevgilerimle

 

Rehber Amca

Yazdır Arkadaşına gönder
Okunma : 8177
 

2018 © HerCocuk.org | Hakkımızda | İletişim | Yardım

Bu site Kaliteweb Web Hosting sunucularında barındırılmaktadır. Kiralık sunucu hizmeti Sunucuturkiye tarafından sağlanmaktadır.